Pierwsze spotkanie w ramach projektu "FCHgo Odkryj energię wodoru"
Uczniowie z Zespołu Szkół Akademickich (ALO) oraz Zespołu Szkół Sportowych (IVLO) Słupsku zostali zaproszeni do udziału w projekcie FCHgo Odkryj energię wodoru. FCHgo jest to europejski projekt poświęcony wspieraniu wiedzy na temat technologii ogniw paliwowych i wodoru poprzez dostarczenie modelu edukacyjnego dla szkół.
Projekt zachęca uczniów i nauczycieli do odkrywania energii wodoru dzięki innowacyjnym materiałom dydaktycznym oraz inspirującym zajęciom w szkołach i poza nimi. Projekt otrzymał finansowanie ze Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Ogniw Paliwowych i Wodoru 2 (JU) w ramach umowy o dotację nr 826246. W projekcie uczestniczą Włochy, Dania, Polska, Niemcy i Szwajcaria. Głównym beneficjentem projektu w Polsce jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a dr Anna Kamińska z Akademii Pomorskiej w Słupsku została zaproszona do współpracy w projekcie.
Wodór jako paliwo i ogniwa paliwowe mogą pewnego dnia zastąpić nasze obecne źródła i sposoby uzyskiwania energii. Perspektywa ta rodzi co najmniej trzy pytania: Jak działa takie urządzenie, do czego dokładnie użyjemy wodoru i ogniw paliwowych i dlaczego mielibyśmy chcieć wprowadzić nową technologię, jeśli stara dobrze nam służy i może służyć nam jeszcze przez długi czas?
18 października 2019 r. uczniowie z klasy I z Zespołu Szkół Akademickich oraz klasy I (LO) z Zespołu Szkół Sportowych w Słupsku zostali zaproszeni na Akademię Pomorską w Słupsku, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu. Zajęcia poprowadził prof. dr bab. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas zajęć toczyła się rozmowa na tematy związane z zanieczyszczeniem środowiska, ochroną środowiska, czy są zauważalne zmiany klimatu i czym są one spowodowane, z jakich alternatywnych źródeł energii możemy korzystać, jakie są perspektywy powstania elektrowni termojądrowej w Polsce. Prof. G. Karwasz jest ekspertem UE, oceniającym projekty badawcze.
Poniżej fotorelacja ze spotkania: