Doktorat za badania nad wytwarzaniem bardzo trwałych, porowatych powłok
Badaniem procesów plazmowego utleniania elektrolitycznego i ich wykorzystania przy wytwarzaniu porowatych powłok na podłożu niobowym zajęła się w swojej pracy doktorskiej mgr inż. Agnieszka Włodarkiewicz - wykładowca z naszego Instytutu.
Komisja doktorska zaaprobowała rozprawę i wystąpiła z wnioskiem o nadanie autorce stopnia doktora nauk inżynieryjno-technicznych z wyróżnieniem.
We wtorek (4 kwietnia) na Wydziale Mechanicznym odbyła się publiczna obrona rozprawy przed komisją doktorską dyscypliny Inżynieria Mechaniczna.
Tytuł przygotowanej przez Panią Doktor dysertacji brzmi: „Badanie procesów przyrostowego wytworzenia powłok na podłożu niobowym o rozwiniętej strukturze stereometrycznej do zastosowań w budowie maszyn”.
Autorka rozprawy skoncentrowała się na wytwarzaniu porowatych powłok na podłożu niobowym w odpowiednio przygotowanych elektrolitach. Badania dotyczyły powiązań podstawowych parametrów procesu (wartość napięcia, czas trwania procesu oraz składu elektrolitu) z wybranymi cechami statystycznymi sygnału natężenia prądu. Uzyskane wyniki badań są istotne ze względu na możliwość prognozowania i monitorowania przebiegu procesu elektrolitycznego utleniania plazmowego. Dzięki modelom regresji z pracy będzie możliwa aproksymacja parametrów chropowatości powierzchni na podstawie analizie sygnału prądowego podczas procesu, co może być również użyte do monitoringu parametrów procesu PEO.
Badania dowiodły, że wytwarzane w ten sposób porowate powłoki powierzchni mogą mieć zastosowanie w przemyśle lotniczym, kosmicznych i w energetyce.
Gratulujemy Pani Doktor i życzymy dalszych sukcesów!